Praktyka wdzięczności

Dziś więcej powiem o tym, jak pracuje nasz mózg w trybie negative bias i positive bias i dlaczego systematyczne trenowanie kierowania swojej uwagi na to, co jest pozytywne, jest ważne dla naszego zdrowia i wzrostu jakości naszego życia. Przedstawię ci również 3 zasady praktyki wdzięczności do Siebie – do której Cię zachęcam w kolejnym tygodniu. Znajdziesz poniżej również link do zapisania się na Darmowy Webinar: Wdzięczność i uznanie Siebie, który odbędzie się 5 września, w czw. o godzinie.18:00 (CET).

Aby zapisać  się na Darmowy Webinar, kliknij: ZAPISUJĘ SIĘ 

W jaki sposób wyrażać wdzięczność i uznanie wobec Siebie?
  • Kieruj świadomie uwagę na to, co pozytywne, dobre i dające zadowolenie w Twoim życiu. Stań się bardziej wrażliwy/-a na najdrobniejsze przejawy tego, co wzbudza w Tobie wdzięczność.
  • Odnotowuj to w swoim notesie. Codziennie, np. wieczorem, w ciągu dnia.
  • Za każdym razem kiedy zauważasz, że Twoja uwaga idzie w to co nie działa, co nie wychodzi, czego Ci brakuje lub jakie braki zauważasz w innych – zatrzymaj się i weź wdech i wydech. Powtórz sobie zdanie: wybieram ukierunkowywanie swojej uwagi na to, co mnie wypełnia, co działa, co wychodzi. Trenuję mięsień wyłapywania z mojego życia tego, co mnie cieszy i zadawala.
  • Małe kroczki – pamiętaj, aby ukierunkowywać uwagę na „małe” – „duże” rzeczy. Wyrażaj wdzięczność za np. spokojne zjedzenie posiłku, 3minuty oddechu pomiędzy różnymi czynnościami, śpiew ptaków zza okna, ładną pogodę, za czas, który dałaś/-eś bliskiej osobie, za „dobre oko” podczas przygotowywanie raportu w pracy itp.
3 ZASADY PRAKTYKI WDZIĘCZNOŚCI
1) Zapisuj „małe” – „duże” rzeczy, za które jesteś wdzięczny/-a – za co sobie dziękujesz – w osobistym notatniku. Zapisywanie ma duże znaczenie. Pozwala na nawiązanie emocjonalnego kontaktu z tym, co się wydarzyło w ciągu dnia i z Twoimi ciepłymi odczuciami do Siebie lub innych osób. Możesz podzielić się również swoją listą z kimś bliskim.
2) Bądź wdzięczna/-y – nie tylko za robienie i działanie (listę rzeczy, zadań, które wykonałeś/-aś, ale też za kierowanie uwagi na to, co przyjemne, za bycie, za uważność na siebie i innych, za dostrzeganie zjawisk przyrodniczych, za odczuwanie zmysłami: np. czucie smaków kiedy spożywasz swój posiłek.
3) Za każdym razem kiedy zauważasz w sobie mechanizm negative bias – weź wdech i wydech – bez oceniania siebie i wchodzenia w narrację: narzekania, umniejszania sobie lub innym, wyszukiwania ocen i tzw. „dziur w całym”. Nakieruj uwagę na to, za co możesz być sobie wdzięczna/-y w danym momencie – tu i teraz. np. tak jak stało się to u mnie dziś: zepsuło mi się auto przed wyjazdem na Festiwal muzyczny. Podzieliłam się tym z przyjaciółką, która zorganizowała dojazd na teren Festiwalu Kamperem znajomego😊. Życzę Ci wielu powodów do wdzięczności Sobie i innym.
Aby zapisać  się na Darmowy Webinar, kliknij: ZAPISUJĘ SIĘ 
Dla osób,które się zapiszą, materiał Video pdf z Webi do pobrania do trzech dni po spotkaniu (jeśli nie możesz uczestniczyć, po prostu zapisz się). Przekaż link znajomym: https://zoom.us/meeting/register/4c53ab35d2e144d74ac87b605f06faf5
0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *