Praktyka uprzejmości – dlaczego warto + narzędzie w postaci pytań dla Ciebie

Czy słyszałaś/-eś kiedykolwiek o praktykowaniu uprzejmości wobec Siebie? Po raz pierwszy w swoim życiu spotkałam się z tego rodzaju praktyką w 2012 r. podczas kursu Mindfulness meets the Spiritual Emergency prowadzonego przez moją ówczesną mentorkę, nauczycielkę Mindfulness Catherine G-Lucas.
Medytacja ta stosowana regularnie:

  • Zmienia stosunek nas samych do Siebie – odczuwamy więcej uprzejmości, akceptacji i miłości do Siebie samych.
  • Przekłada się na odczuwanie pozytywnych emocji, tj. spokój, zadowolenie, radość, miłość.
  • Obniża poziom stresu i sprawia, że jesteśmy bardziej odporni na stres.
  • Przy równoczesnym wdrażaniu większej uważności na siebie oraz na drugiego człowieka – przekłada się na budowanie dobrych relacji i sprawniejsze komunikowanie się.

W szerszym rozumieniu: Praktyka uprzejmości to nie tylko narzędzie, czyli konkretna medytacja – która ma swoje etapy i robi się ją w danym czasie, np. przez 15 lub 30 minut.   To nie tylko narzędzie, którego stosowanie ma już swoje dowody naukowe – czyli oddziałuje na zmianę połączeń nauronalnych w naszym mózgu oraz zmienia gospodarkę hormonalną. Przykładowo: oksytocyna (którą wytwarzamy poprzez ciepło emocjonalne) zmniejsza poziom wolnych rodników i stanów zapalnych w układzie sercowo-naczyniowym, a tym samym spowalnia starzenie się. Poprzez doświadczanie ciepła emocjonalnego następuje również podwyższenie poziomu dopaminy w mózgu oraz wydzielają się endorfiny tzw. hormony szczęścia.


Praktyka uprzejmości to :
1. świadome traktowanie siebie z uprzejmością, dawanie sobie troski, uwagi i przyjemności oraz realizowanie tego w konkretnym działaniu. Zatroszczenie się o Siebie. Np. danie sobie przyjemnej, relaksującej kąpieli lub pójście na spacer zamiast sprzątania, przyzwolenie sobie na to, że nie zawsze wszystko musi mi wychodzić świetnie i że to jest okej. Wczucie się w to, co potrzebuje Twoje ciało i serce i odpowiedzenie na te potrzeby z czułością.
2. Świadome kierowanie uwagi, troski na innych ludzi. To podejmowanie uprzejmych działań, „małych aktów uprzejmości” na rzecz drugiej osoby. Np. pomoc sąsiadowi z wniesieniem zakupów, przepuszczenie samochodu, którego kierowca próbuje zmienić pas, danie uwagi i obecności swojemu dziecku, kiedy tego potrzebuje, uchwycenie swojej negatywnej oceny drugiej osoby, kiedy coś Ciebie wytrąca z równowagi i zatrzymanie się z negatywną reakcją na rzecz przemyślenia i odpowiedzi bardziej uważnej i powodującej mniejsze cierpienie.

Według ostatnich 30 lat badań psychologów pozytywnych, okazuje się, że ćwiczenie się w uprzejmości wobec nas samych jak i innych ludzi w dłuższym okresie czasu, przekłada się na wzrost poczucia własnej wartości, zadowolenia z życia,  na wzrost odporności na stres oraz na tworzenie bliższych, bardziej autentycznych relacji z innymi ludźmi.
Zachęcam Ciebie dziś do rozpoczęcia praktyki uprzejmości wobec Siebie i obserwowanie,  co ona wnosi do Twojego życia.

Praktyka uprzejmości – narzędzie do stosowania przez kolejny tydzień.
Poniżej znajdziesz  pytania, na które odpowiadaj sobie każdego dnia przez kolejne 7 dni.
Ważne jest, abyś codziennie również podjęła / podjął konkretne działanie na rzecz siebie i drugiej osoby / innych ludzi,  jako wyraz w/w praktyki.
1) Czego dziś potrzebuję? (czego potrzebuje moje ciało, moje serce)
2) W jaki sposób mogę sobie to dać – aby było to wyrazem uprzejmości wobec Siebie?
Co konkretnie zrobię i kiedy?
3) W jaki sposób dziś mogę okazać uprzejmość drugiej osobie /
innym ludziom? Co konkretnie zrobię, dla kogo i  kiedy?
4) Dlaczego to jest / lub mogłoby się stać dla mnie ważne, abym wyrażał/-a
codziennie uprzejmość wobec Siebie?
5) Dlaczego to jest / lub mogłoby się stać dla mnie ważne, abym wyrażał/ -a
uprzejmość wobec tej osoby / tych osób?
Ja w ramach w/w praktyki wyjeżdżam dziś na 3,5 dnia w dziką przyrodę i mam zamiar zatroszczyć się o Siebie i dać sobie sporo kontaktu z przyrodą, w praktyce medytacyjnej oraz w kontakcie z ważną dla mnie osobą.

Jestem ciekawa Twojej praktyki i twoich refleksji, doświadczeń w realizacji tej praktyki. Jeśli masz chęć, napisz do mnie: marta@sentacoaching.com, jak Ci ona idzie!

O praktyce medytacyjnej: Praktyka uprzejmości (z jęz. ang.)  Kindly Awaraness Meditation powiem Ci więcej podczas wrześniowego Darmowego Webinaru: Wdzięczność i uznanie Siebie , który odbędzie się 5 września, w czw. o godz. 18:00 (CET). Zapisy już od 22 sierpnia na stronie: www.sentacoaching.com

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *