Redukuję Stres – prosząc o pomoc

Cześć, jak się masz 🌈 🦄 ?
Dziś zaczynam cykl 4 blogów na temat zmniejszania poziomu stresu w Twoim  życiu. Co tydzień będziesz otrzymywać:
💦 Informację przedstawiającą jeden z błędów, który popełniamy, który powoduje w nas wzrost napięcia 😩 ⚡ ⚡ ⚡ oraz nie pozwala nam się rozluźnić 😞.
💦 Podsumowanie dot. potencjalnyvh konsekwencji  popełnianych błędów, które  obserwowałam u Siebie w okresie doświadczania wysokiego poziomu stresu jak i u moich klientów.
💦 Praktykę do zastosowania przez kolejne 6 dni 🗓️, którą zachęcam Ciebie, abyś wdrożył/wdrożyła  w celu zwiększenia świadomości Siebie 🧘, zmniejszenia poziomu napięcia w Twoim życiu 🛀 oraz zwiększenia poczucia spokoju i zadowolenia 😌 (co przekłada się na redukcję stresu i rozwój długofalowej odporności na stres).

Jeśli odnajdziesz się w tym, o czym piszę, pamiętaj – sama świadomość Siebie i czułe 🧡, uprzejme zobaczenia tego, co Ci nie służy, jest pierwszym krokiem do zmiany. Bardzo ważne, abyś w procesie odkrywania sposobu myślenia, który powoduje u Ciebie stres i napięcie – przyjął/-ęła postawę kochającej czułej matki (kochającego czułego ojca) 👩‍👧 👨‍👦, która-y nie rozliczna, ocenia i karze, ale rozpoznaje, nazywa i reaguje w mądry, odpowiedzialny sposób (nawet jeśli nie jesteś rodzicem – tak jak Ja – masz dostęp do takiej energii archetypu, po prostu zastosuj go!). Przedstawiane przeze mnie praktyki wraz z pytaniami transformującymi będą działać wtedy, kiedy zastosujesz takie podejście do Siebie. Więcej o redukcji stresu  oraz w/w postawie jako sposobach na zmniejszanie napięcia w Sobie powiem więcej na Darmowym WebinarzeRedukuj Stres, który odbędzie się 21 listopada. Tutaj możesz zapisać się na WebiZapisuję się.

Jakiś czas temu rozmawiałam z moim kolegą na temat kobiet niezależnych 👑 👩 💪 , kobiet silnych, które „żyją takie, życie jakie chcą i wyglądają: pięknie”😊 – przynajmniej przeważnie 😉.  Jedno  z jego spostrzeżeń odnosiło się do trudności, z jaką „silny”, osadzony mężczyzna spotyka się – kiedy chce pomóc „niezależnej kobiecie”. Mianowicie, ma  poczucie, że nie do końca jest potrzebny. Piszę z perspektywy mężczyzny o relacji z kobietą (albo i jej braku, bo coś między nimi utyka…) i pewnej blokadzie, która pojawia się w przepływie pomiędzy „dawaniem i braniem” 🙌 🙌 🙌– tak naturalnym i tak przyjemnym, tak pierwotnym i bliskim nam – ludziom. Blokada ta może również dotyczyć mężczyzn i trudności, z jaką zmaga się kobieta chcąc „dać” „silnemu mężczyźnie”. Tak więc będąc już „gender” poprawną,   chcę żebyś zobaczył/a pierwszy błąd jaki popełniamy (a jeśli tak u Ciebie nie jest, to Ci ogromnie gratuluję i możesz odpuścić Sobie czytanie dalszej części😊):

  1. Zrobię SAM/-A  – bo wolę Sam/a.

Ten sposób myślenia, który buduje niezależność, sprawczość, siłę i kompetencje, niestety jeśli jest zbyt aktywny (patrz: nie zbalansowany w naszym życiu), może stać się jednym z powodów wzrostu sporego napięcia oraz przeciążenia stresem.
Jakie mogą pojawić się konsekwencje budowania życia (w sposób mniej lub bardziej świadomy) wynikającego z w/w przekonania? Być może to nie będzie dla Ciebie zaskakujące (jeśli  widzisz wokół siebie Zosie Samosie i Zaradnych Janów – albo sam/-a nim jesteś).  Aby zobaczyć całą paletę możliwości 🎨 🎨 🎨, przeczytaj, co wynika z trudności, których sama doświadczałam (przynajmniej niektórych  z nich) oraz tych z którymi spotkały się niektóre osoby, które zdecydowały się na coaching u mnie 💕.

  1. Konsekwencje
💦Bycie w relacjach, gdzie głównie dajesz, ale nie otrzymujesz, albo dostajesz mało.
💦Synchroniozowanie się z osobami, które nie są samodzielne i potrzebują pomocy.
💦Poczucie osamotnienia, zdarzające się poczucie, że nie ma nikogo kto stoi za Tobą.
💦 Irytacja wynikła z przeciążenia i przekonania i poczucia: że wszystko jest „na Twoich barkach”.
💦Obciążenie pracą po godzinach, to Ty jesteś „tą”osobą, na której można polegać.
💦Przemęczone ciało, które jest ciągle niezregenerowane i napięte.
💦Nadodpowiedzialność za dzieci, partnera/-rkę, pracowników, a nieraz i rodzinę pochodzenia.
Jeśli widzisz Siebie👁️ choćby  w jednej z w/w konsekwencji sposobu myślenia: „BO ja sam/-a”, nie martw się. Pamiętaj, że nie jesteś sam/-a w drodze ku bliższemu poznaniu Siebie i wzięcia odpowiedzialności za Siebie i dokonania dobrej zmiany. Tylko osoby odważne mają gotowość nazwać to, co je ogranicza i przyczynia się, że nie jesteśmy szczęśliwą/-ym (przynajmniej w jakimś zakresie). Jeśli nie był(a)byś osobą gotową i odważną, prawdopodobnie nie zapisał(a)byś się na ten Newsletter. Tak więc pogratuluj Sobie z czułością 💕 i zapoznaj Się z poniższą praktyką do wdrożenia już od dziś!

3. Praktyka na kolejne 6 dni.

1 DZIEŃ: Podziękuj Sobie w wieczornej modlitwie, medytacji albo po prostu przy porannej herbacie za To, że jesteś / byłaś/-eś samodzielna/- y w Swoim życiu. Jeśli tak było / jest, oznacza, że musiałeś/-aś dorastać w warunkach, które wzmocniły, wykształciły taką jakość w Twoim życiu. Pokłoń się Sobie i powiedz na głos: Dziękuję Sobie. Jestem wdzięczna [Imię] 🙇‍♀️ 🙇‍♀️ 🙇‍♀️ za to, że potrafiłam/-em zbudować taką siłę w swoim życiu.
2 DZIEŃ: Zrób listę rzeczy 📝 📝 📝, w których chciał(a)byś, żeby ktoś Ciebie odciążył (asystował Ci, czy też przejął od Ciebie całość realizacji). Nie ograniczaj się, gdyż w tym ćwiczeniu – nie chodzi o to, aby to było realne. Po prostu zastosuj zasadę: A gdyby ktoś mógł zrobić coś za mnie, to byłoby to….
3 DZIEŃ: Jak moje życie wyglądałoby, gdybym zaczęła/-ął współdzielić obowiązki, zadania, które wykonuję? Opisz jakość, która się pojawia 🕊️. Możesz narysować symbol, obraz takiego życia.
4 DZIEŃ:  Zastanów się, jak często prosisz o pomoc. Czy masz w tym łatwość? Czego najbardziej boję się, prosząc o pomoc innych?
5 DZIEŃ: Zakreśl te zadania i obowiązki – w których masz gotowość poprosić  o pomoc.

6 DZIEŃ: Zastanów się zapisz: kogo poprosisz o pomoc  / wsparcie i kiedy to zrobisz?
Pamiętaj, że według badań ostatnich 30 lat psychologów pozytywnych 🦉 🦉 🦉: proszenie o pomoc, które zakłada:
💦 jasne wyrażenie Twojej potrzeby;
💦 uzasadnienie dlaczego to jest dla Ciebie ważne;
💦 danie przestrzeni pod odmowę (czyli NIE proszenie z dociskiem lub roszczeniem),

wpływa pozytywnie na osobę, której zadajesz pytanie. Już naukowo jest udowodnione, że pomaganie innym:  w postaci działania na rzecz drugiej osoby i tzw. wykonywanie małych aktów uprzejmości (z jęz. ang. small acts of kindness) powoduje wydzielanie się hormonów szczęścia, endorfin. Daj szansę innym: aby mogli się wykazać, poczuć, że są również silni, oraz doświadczyć Ciebie bardziej bezbronnej / bezbronnego, np. zmęczonej / zmęczonego.  W ostateczności, zobacz jak to jest zatrudnić kogoś, chociażby na godziny – kto może wykonać godnie pracę na rzecz Ciebie. Zaeksperymentuj i sprawdź, jakie Wszechświat ✨ ✨ ✨ przynosi Ci dary 🎁, kiedy odpuścisz. Jak to jest zatrzymać się z czułością na chwilę i otworzyć się na przyjmowanie?

Jeśli będziesz chciał/a podzielić się ze mną, jak Ci idzie w/w praktyka. Z czym ci jest łatwo, z czym trudniej, pisz  na: marta@sentacoaching.com Ja za chwilę zasiadam do mojej własnej listy 😊
Do za tydzień!

 

 

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *